سند توسعه سلامت استان خراسان رضوی


سند توسعه سلامت استان


 

سلامت موضوعي چند وجهي و داراي ابعاد جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي بوده که ارتقاء آن نيازمند همکاري پايدار و برنامه ريزي شده بين بخشي مي باشد و تدوين نقشه جامع سلامت به عنوان يک ابزار مهم در اين خصوص يکي از اولويت هاي مهم استان قرار گرفته است. در اين خصوص فعاليت هاي زير انجام شده است:

 
   
 • انعقاد تفاهم نامه تدوين سند در تاريخ 25 دي ماه 1395
 • طراحي مدل مفهومي تدوين نقشه جامع سلامت استان
 • بررسي بيش از 50 مورد سند بالادستي بالغ بر حدود 12000 صفحه.
 • بررسي وضعيت بار بيماري هاي استان
 • استخراج چالش هاي اصلي سلامت استان
 • تعيين ذيفعان سلامت استان
 • تعيين عوامل اقتصادي، اجتماعي موثر بر سلامت در استان به تفکيک هر يک از چالش هاي تعيين شده
 • برگزاري جلسه با ذينفعان در قالب فردي و گروهي (معاونت بهدا شتي استان، معاونت درمان دانشگاه نماينده قرارگاه پيشرفت وآباداني سپاه امام ر ضا (ع) ، متخصصان مختلف، پيامگزاران سلامت استان، دانشگاه ها و دانشکده هاي علوم پزشکي استان و ..... )
 • تعیین اهداف راهبردی مرتبط با هر یک از شاخص های تعریف شده
 • تعیین استراتژی های منطبق با اهداف در هر یک از چالش های تعریف شده
 • تعیین پروژه های اجرایی متناسب با استراتزی های مذکور در هر یک از چالش های تعریف شده
 • تعیین و تعریف حوزه های مرتبط با هر یک از پروزه ها
 • تعیین سازمان های مرتبط و مسئول برای هر یک از پروزه های تعریف شده جهت بررسی
 • برگزاری جلسات پی در پی جهت بررسی و اصلاح اهداف، استراتژی ها و پروژه های اجرایی تعریف شده در معاونت بهداشت و با گروه های مختلف
 • هماهنگی و برگزاری جلسات با دانشگاه های شهرستان های استان پیرامون بررسی و اصلاح اهداف، استراتژی ها و پروژه های اجرایی و نهایی سازی آنها
 
 


گزارش رونمایی از سند توسعه سلامت استان خراسان رضوی

 
     

در نخستین مجمع سلامت خراسان رضوی و با حضور استاندار خراسان رضوی و مشاور عالی وزیر و معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سند سلامت استان رونمایی شد.

به گزارش وب دا، معاون سیاسی اجتماعی استانداری خراسان رضوی در این مراسم با تاکید براینکه مجمع سلامت در شهرستان ها و استان برای تحقق اجتماعی شدن امر سلامت شکل می گیرد اظهار داشت: هدف مجمع سلامت استان جلب مشارکت بین بخشی و تشویق نهادهای اجتماعی و اقتصادی برای حضور موثرتر در حوزه ارتقای سلامت جامعه است و مجمع سلامت استان فراگیری، نظام یافتگی و ابعاد مشارکت در سلامت را دنبال می کند.

وی افزود: امروزه در امر سلامت بیش از ۸۰ درصد عوامل اجتماعی دخیل هستند لذا باید نگاه به سلامت نگاهی اجتماعی  شود و گفتمان سلامت باید به گفتمان غالب جامعه تبدیل شود.
وی گفت: شعار سال ۲۰۱۸ سازمان جهانی بهداشت " سلامت همگانی برای همه و در همه جا" است که در واقع نگاه اجتماعی به مقوله سلامت دارد.
معاون استاندار با بیان اینکه از مفهوم سلامت دو موضوع قابل استخراج است اظهار داشت: موضوع اول این است که سلامت نبود بیماری نیست و نکته بعدی این است که سلامت محدود به ابعاد جسمانی نمی شود بلکه ابعاد اجتماعی، روانی و معنوی را نیز در بر می گیرد.
حسینی با بیان اینکه گفتمان سلامت باید در سه سطح اتفاق بیافتد اظهار داشت: ابتدا اینکه گفتمان غالب مردم و جامعه باید بر سلامت متمرکز شود، در سطح بعدی انتظار این است که دستگاه های دولتی و عمومی هیچ برنامه ای بدون پیوست سلامت نداشته باشند و سومین سطح نیز سازمان دادن تشکل های غیر دولتی مرتبط با امر سلامت است.
وی افزود: در خراسان رضوی تا کنون ۹۰ تشکل غیر دولتی در حوزه سلامت  فعال هستند و به ارائه خدمات می پردازند.
 معاون استاندار با بیان اینکه دنیا از موج میکروب و دارو گذر کرده است اظهار داشت: موج سوم بیماری ها بر رفتار و سبک زندگی انسان ها متمرکز است و بار سلامت و بیماری ها بیشتر بر امر اجتماعی سلامت سوار است.
 وی گفت: ۱۹ عامل شناخته شده مرگ و میر در دنیا وجود دارد که ۱۰ عامل آن مربوط به تغذیه است و به عبارتی بیش از ۵۰ درصد این عوامل ریشه در تغذیه دارند.
وی افزود: طبق بررسی که سال ۱۳۸۰، مشخص شده که ۵۷ درصد بار بیماری‌ها در ایران مربوط به بیماری‌های غیرواگیر بوده، اما این رقم در سال ۱۳۹۰ به ۷۶ درصد رسید. بیماری‌های واگیر در سال ۸۰، ۲۷ درصد عوامل مرگ و میر را تشکیل می‌دادند، اما امروز با توجه به بالا رفتن سواد سلامت، واکسیناسیون و ارتقای بهداشت در ایران این آمار به ۱۴.۵ درصد رسیده و جای آن را بیماری‌های غیرواگیر گرفته است.
 وی ادامه داد: یکی دیگر از آمارهایی که در این زمینه اعلام شد، از نقش بیماری‌های قلبی و عروقی در ۴۶ درصد موارد مرگ و میر در ایران خبر می‌دهد .این در حالیست که با تغذیه درست می‌توان از حدود ۸۰ درصد موارد ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و ۴۰ درصد سرطان‌ها پیشگیری کرد.
وی اظهار داشت: نتایج بررسی ها در سال ۹۵ نشان می‌دهد که ۵۸ درصد مردم در ایران اضافه وزن دارند. این رقم در زنان ۶۲ درصد و در مردان ۵۷درصد است، اما چاقی شکمی که عامل شناخته شده و مستقیم بیماری‌های قلبی و عروقی است، در مردان آمار بالاتری دارد.
وی گفت: سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است که افراد عادی و کمتر از سن ۵۰ سال، روزانه باید کمتر از پنج گرم نمک مصرف کنند. اما این رقم در کشور ما به طور میانگین ۹.۱ درصد است که در مردان ۱۰ و در زنان ۸.۴ درصد برآورده شده است.
 معاون استاندار تصریح کرد: شیوع دیابت در ایران حدود ۱۰ درصد گزارش شده است. ۴۹ درصد زنان و ۳۹ درصد مردان ۱۵ تا ۶۴ ساله در کشور نیز دچار اضافه وزن و چاقی هستند. مصرف روزانه شکر در ایران نیز روزانه ۶۶ گرم گزارش شده است. در حالی که بر اساس سبد مطلوب غذایی مصرف روزانه قند و شکر حداکثر ۴۰ گرم توصیه شده است.
وی  در ادامه گفت: این آمار ها نشان می دهد که برای ارتقا، حفظ و استمرار سلامت باید بر رفتار و سبک زندگی متمرکز بود و این یعنی باید به امر سلامت نگاه اجتماعی داشت.
حسینی با بیان اینکه فراگیری در امر مشارکت از دو منظر قابل بحث است اظهار داشت: همه مردم ، دولت و خیرین باید دست اندرکار امر سلامت باشند و مجمع سلامت همه اینها را گرد آورده است.
وی افزود: منظر بعدی گسترش موضوعی و قلمرویی امر سلامت است. مشارکت در امر سلامت فقط مشارکت مالی و اقتصادی نیست بلکه در کنار مشارکت مالی باید مشارکت در ابعاد فرهنگی، علمی و دانشی نیز گسترش داده شود.
معاون استاندار با بیان اینکه نظام یافتگی مشارکت نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است اظهار داشت:برای نهادینه شدن امر سلامت باید ابتدا نهادینه سازی و سپس ستادینه سازی صورت گیرد تا  گفتمان مشارکت نهادینه شود.


 
 

نامه های تصویب طرح سند توسعه سلامت استان

 
   


حکم مجریان طرح سند توسعه سلامت استان

معرفی مجریان طرح به نهادها و سازمان ها جهت همکاری

مصوبات اولین جلسه

اطلاعیه شرکت در کارگاه آموزشی "نحوه مشارکت بین بخشی در توسعه سلامت" به پیام گزاران سلامت نهادها و سازمان ها

همکاری شهرستان ها

خروجی های یازده گانه برنامه تدوین سند توسعه استان

ارسال گزارش تدوین نقشه توسعه سلامت استان به سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان

معرفی کارشناسان به مسئولین دفاتر جهت انجام همکاری ها

اطلاعیه جلسه ی هماهنگی درخصوص برگزاری مجمع استانی سلامت


 
 

گالری تصاویر جلسات طرح سند توسعه سلامت استان

 
      آدرس: خراسان رضوی - مشهد - خیابان دانشگاه - دانشکده بهداشت - مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر برسلامت
 
     تلفن: 31892110-051
 
     نمابر: 38522775
 
     کد پستی : 9137673119
 
     پست الکترونیک : sdhrc[at]mums.ac.ir